Yat Tatili İçin Valiz Nasıl Hazırlanır?Yat tatili, en iyi dinlenme alternatifleri arasında gelmektedir. Bu nedenle de sıkça tercih edilmektedir. Keyifli ve kesintiye uğramamış olan bir yat tatili için ise valiz hazırlamak son derece önemlidir. Yat tatilinde çok karaya çıkmak istemeyenler bazı küçük tüyoları izleyerek sakin ve keyifli bir tatil için hazır hale gelebilir. Yat koşulları göz önüne alındığında en büyük yatlarda dahi geniş dolaplar bulunabilmesi beklenmemelidir. Bu nedenle de yat tatilinde valiz hazırlanması ve valizin oluşturulması büyük bir önem taşımaktadır.


 Bavul Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

 Yat tatili diğer tatillerden farklı olarak kara ile çok bağlantısı olmayan ancak irtibatın olmadığı tatillerdir. Yat tatili olarak seçilecek yerlerin özelliğine göre bavul seçimi yapılabilmektedir. Küçük ve orta boy bavullar yat tatillerine yeterli olabilmektedir. Gerekli olan tüm eşyaların bavula konulmasının ardından küçük bir el çantası da daha kullanımı gerekli olan ve tercih hallerinde alınabilecek eşyalar küçük boyutlardaki gerekli olan eşyalar için yeterli olacaktır. Ayrıca yanımıza alacağımız dizüstü bilgisayarların çantalarından da faydalanılabilir.


 Yat Tatilinde Kıyafet Seçimleri

 Yat tatilinde temel kıyafetlerin yani iç çamaşırların ve bikini veya mayo gibi sık kullanılacak olan giysilerin yanı sıra çok gerekli olan ve sade kıyafetlerin tercih edilmesi yer kapasitesi açısından da bir avantaj olacaktır. Yat tatilinde kıyafetlerin korunması için alanlar kısıtlı olabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunda giyilecek olan kıyafetlerin tercih edilmesi, gece elbisesi gibi kullanım ihtiyacından uzak kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekir. Kıyafetin yanı sıra ayakkabı seçiminin de yine yat tatiline uygun seçilmesi yer kazanımı açısından bir avantajdır. Bir ya da iki ayakkabı (terlik haricinde) bavulda yer kazanmak adına seçilebilir. Ayrıca kıyafet seçimlerinde akşam vakitlerinde de giyilebilecek ince polar veya sweat gibi serin hava kıyafetlerinin valize konulması unutulmamalıdır. Havlu, peştemal ve bornoz gibi suya girdikten sonra ihtiyaç olacak olan tüm deniz kıyafetleri de mutlaka valize konulmalıdır.


 Kişisel Bakım Ürünleri

 Bir yat tatili bavulunun kıyafetler dışında en çok yeri kaplayan kişisel bakım ürünleridir. Bu ürünlerin bavulda yer kazanılması açısından küçük bir el çantasında götürülmesi en uygun seyahat tercihi olarak bilinmektedir. Karadan bağlantının kopması durumunda acil olarak yanımızda bulunması gereken kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra küçük bir yardım çantasının da bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Yardım çantasının içerisinde yara bandı, sargı bezi ve tentürdiyot gibi önemli ilk yardım ekipmanları yeterli miktarda bulundurulmalıdır. Ayrıca yat turlarında kişiyi güneşten ve sıcaktan koruyabilecek kremlerin mutlaka bulundurulması gerekir.


 Elektronik Ürünler

 Yat tatilinde keyifli vakit geçirmek için bilgisayar, tablet ve oyun konsollarının götürülmesi de tercih edilebilir. Bu elektronik ürünlerin yer kazanılması açısından kendilerine ait birer taşıma çantaları olması da büyük bir avantajdır. Bu çantalar yeterli büyüklükte ise ikinci bir el çantasına ihtiyaç kalmadan kullanılabilmektedirler. Bunların yanı sıra tablet ve telefonların korunması için su geçirmez el çantaları mutlaka bulundurulmalıdır ve genel olarak bu çantaların içerisinde kullanım haricinde muhafaza edilmelidir. Yat tatillerinde bazı kazaların olması sonucunda özellikle cep telefonları suya düşebilmekte ve istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de su geçirmeyen el çantaları gerekli olan eşyaların arasında gelmektedir.


 Hobi Ürünleri

 Yat tatillerinde fazla hobi ürünlerine ihtiyaç duyulmaz. Ancak özellikle dinlenme ve güneşlenme aralarında vakit geçirebilmek adına orta boy büyüklükte bir kitap tercih edilebilir. Bunun haricinde yine kişinin kendi hobilerine göre yanına alacakları eşyalarında fazla büyüklükte olmamasına özen gösterilmelidir. Yine yat koşulları göz önüne alınarak hareket edilmeli ve liste buna göre oluşturulmalıdır.